تبلیغات
دبستان غیر انتفاعی نوید باران - روانشناسی

دبستان غیر انتفاعی نوید باران


نویسنده :محسن یاوری
تاریخ:شنبه 8 بهمن 1390-10:13 ب.ظ

روانشناسی

راهكارهاى رفع استرس سر جلسه امتحان
 بیشتر مواقع دیده شده است كه تعدادى از دانشجویان به رغم آمادگى قابل توجه براى امتحان به دلیل استرس فراوان در جلسه امتحان قادر به پاسخ دادن نیستند و نمره آنها برخلاف انتظار افت شدید پیدا مى كند.علاوه بر نكاتى كه در روزهاى قبل از امتحان باید به منظور كاهش استرس انجام داد، حضور در جلسه امتحان نیز نیاز به رعایت پاره اى نكات دارد تا بتوان با حداكثر موفقیت جلسه را ترك گفت. در این فرصت كوتاه، اهم نكات لازم را به اختصار بیان مى كنم.
 • به طور كلى
 سعى كنید زودتر از موعد مقرر در محل امتحان حاضر شوید، مطمئن باشید وسائل مورد نیاز لازم را به همراه دارید، قبل از خواندن ورقه سئوالات، یك نفس عمیق بكشید، ابتدا یك بار سئوالات را بخوانید. بدون اینكه تصمیم بگیرید به كدامیك ابتدا پاسخ دهید. زمان لازم براى پاسخ دهى به هر سئوال را برنامه ریزى نمایید، از سئوالاتى كه پاسخ به آن شما را دلگرم مى كند آغاز كنید. اگر احساس مى كنید مضطرب هستید نفس عمیق اما آهسته انجام دهید. با این كار خون رسانى به مغز افزایش مى یابد، از اضطراب پرهیز كنید.
 این طبیعى است كه قبل از شروع پاسخ دادن كمى عصبى باشید اما زمانى بیشتر عصبى مى شوید كه نتوانید به درستى و روشنى فكر كنید، طبیعتاً اضطراب و ترس مى تواند آن را تشدید كند.سریع ترین و موثرترین راه كاهش اضطراب و ترس:
 -چشمان خود را ببندید و چندین بار عمیق و آرام نفس بكشید این عمل موجب آرام شدن تحریكات عصبى در شما مى شود.
 - بعد از امتحان هرگز خود را به خاطر پاسخ هاى غلط و یا احتمالاً سئوالاتى كه پاسخ نداده اید. سرزنش و تنبیه نكنید. چرا كه غالب موارد قضاوت ما در مورد امتحان و پاسخ هاى ما با واقعیت فاصله دارد.
 - به خودتان درباره پاسخ هاى درست تبریك بگویید. و آنگاه به مواردى بپردازید كه در آینده بهتر است آن را در خود جمع نكنید و با دوستان و آشنایان خود مطرح كنید.
 - بعد از امتحان خصوصاً اگر امتحان آخر نباشد جشن نگیرید و الكل مصرف نكنید.
 - دستورالعمل نحوه پاسخ دادن به سئوالات را كه معمولاً بالاى برگه سئوالات نوشته مى شود به دقت بخوانید و مطمئن شوید كه آن را فهمیده اید.
 - خوش خط و خوانا بنویسید.
 • انواع امتحان
 به طور كلى امتحان به دو گروه تستى و تشریحى تقسیم مى شود. تستى خود به زیر گروه هاى دیگرى تقسیم مى شود كه شامل تست هاى صحیح یا غلط، انتخاب پاسخ صحیح از بین چند جواب، پركردن جاهاى خالى و یا مطابقت دادن چند جمله است.
 • امتحان تشریحى
 شخص باید مطالب مهم را همراه با جزئیات آنها به یاد بیاورد و آنها را در ذهن خود سازماندهى كند. جواب سئوالات تشریحى غالباً كوتاه است كه در یك جمله یا دو جمله خلاصه مى شود. اما گاه لازم نیست در پاسخ به یك سئوال تشریحى پاسخى طولانى داد.
 اگر امتحان به صورت تستى است به خاطر بسپارید كه:
 الف- گزینه ها مطلقاً یا غلط است یا صحیح.
 ب- به كلمات كلیدى در سئوال دقت نمایید. همه، بیشتر، بعضى، هیچ، هرگز، كمترین، همیشه، مساوى، حداكثر، بزرگ ترین، كمتر، بالاترین، پائین ترین و بیشترین در یك جمله كلمات كلیدى محسوب مى شوند و در صورتى كه بدون توجه به آن گزینه صحیح را انتخاب كنید احتمال اشتباه زیاد است. در تست هایى كه باید دوبه دو جملات را با هم مطابقت داد (match) ابتدا تمام جملات را بخوانید تا بتوانید تمام احتمالات را در نظر بگیرید. در سئوالاتى كه باید جاى خالى را پر كنید این سئوال ها بیشتر به سئوالات تستى شبیه هستند تا تشریحى و غالب اوقات استاد چیزهاى خاصى در ذهن دارد و سعى كنید با شناختى كه از استاد دارید و با در نظر گرفتن آن جواب دهید.براى تغییر دادن جواب هاى تست محافظه كار باشید چرا كه تجربه نشان داده است كه معمولاً اولین جواب صحیح ترین جواب است.در امتحان تشریحى به سئوالات پاسخ روشن و واضح دهید. از لفاظى بپرهیزید و مستقیماً به جواب بپردازید. از ارائه اطلاعات نامربوط هرچند علمى، در صورتى كه ارتباطى با سئوال ندارد بپرهیزید. ارائه اطلاعات نامربوط موجب ضعیف شدن جواب شما مى شود صرفاً به آنچه صورت مسئله از شما مى خواهد بپردازید.
 جواب ها را با دلیل ثابت كنید.
 بعضى از سئوال هاى تشریحى از شما دلیل مى خواهد در این صورت ممكن است راه هاى متنوعى براى اثبات وجود داشته باشد. اگر نمى دانید سئوالى نیاز به اثبات دارد از استاد راهنمایى بخواهید. در سئوالات تشریحى نیز به كلمات كلیدى توجه كنید: از شما مى خواهند شباهت ها، تفاوت ها و غیره را توضیح دهید. درس خواندن و مرور درس ها را چند ساعت قبل از شروع امتحان متوقف كنید چرا كه در آن زمان امكان یادگیرى وجود ندارد و علاوه برآن ممكن است به نكته اى برخورد كنید كه آن را نمى دانید و در نتیجه بر استرس شما افزوده شود.
 با دوستان خود قبل از شروع امتحان راجع به امتحان صحبت نكنید چرا كه آنها هم چون شما اضطراب دارند و اضطراب مى تواند مسرى باشد!!!
 لباس مناسب بپوشید. اگر از وضعیت سالن امتحان خبر دارید، لباس مناسب با شرایط آب و هوایى سالن بپوشید و اگر فكر مى كنید سرد است جوراب كلفت بپوشید.